Što radi psiholog?
Psiholog kao stručni suradnik u školi bavi se problematikom vezanom uz školu i sustav obrazovanja.
Najveći dio posla psihologa odnosi se na neposredan odgojno-obrazovni rad s učenicima. Učenici naše škole su adolescenti koji u ovom životnom razdoblju prolaze kroz tjelesne, kognitivne, emocionalne i socijalne promjene. Sve mlade osobe doživljavaju slične promjene, ali na njih reagiraju na različite načine te im je potrebna potpora vršnjaka, nastavnika, roditelja i stručnih suradnika.
Psiholog u radu s učenicima provodi individualna i grupna savjetovanja pri čemu im pomaže savladati probleme poput slabog školskog uspjeha, teškoća u učenju, problema u odnosima s vršnjacima i drugim osobama iz okoline i obiteljskih problema.
Osim savjetodavnog rada psiholog provodi radionice za prevenciju nepoželjnih ponašanja, jačanje samopoštovanja, razvijanje socijalnih vještina i o drugim temama po dogovoru s učenicima i nastavnicima.
U cilju razvoja potencijala mladih osoba psiholog surađuje s nastavnicima i roditeljima. Učenik, nastavnik ili roditelj na razgovor kod psihologa može doći samoinicijativno, na poziv psihologa ili po nečijoj preporuci.
Česte su zablude da kod psihologa idu samo oni s kojima „nešto nije u redu“ kao i to da psiholog tijekom savjetovanja „daje recept“ kako riješiti problem, no ponekad je potrebna samo stručna pomoć osobe koja će problem sagledati iz drugog kuta i pomoći Vam da ustrajete u njegovom rješavanju.
Kontakt telefon: 031/211-095 (birati ured psihologinje)
Psihologinja:
Tanja Kelava